logo
  1. IGA Catalogues
  2. Deals
  3. Valid until 04/10/2026
ADVERTISEMENT

IGA catalogue

Valid from 2 October 2026 to 4 October 2026

ADVERTISEMENT
3 DAY SPECIALS - Catalogue valid from 2 October to 4 October 2026 - page 2
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Specials at IGA: Top Discounts and Limited-Time Offers

Get ready to fill your pantry and fridge with incredible savings! This week, IGA is rolling out fantastic grocery specials across Australia from February 10th to February 4th. Shoppers can expect a variety of household essentials and pantry staples at prices that are too good to miss. These limited-time offers are the perfect opportunity to stock up and save on your family's favourites. Don't miss out on these hot deals!

Pantry & Snack Sensations

Stock up on your favourite treats and cooking essentials with these amazing deals.

Reese's Pieces Chocolate 50g – now $1.40 ea (save $1.60) A classic crunchy shell filled with smooth peanut butter, perfect for a quick snack.

Fountain Tomato Sauce 2 Litre – now $5 ea (Hot Buy) A family-sized bottle of essential tomato sauce, perfect for BBQs and everyday meals. The price works out to $0.25 per 100ml.

Lotus Biscoff Spread Crunchy 380g or Smooth 400g – now $5 ea (save $2.50) Indulge in the unique, caramelized biscuit flavour of Biscoff spread. Delicious on toast or as a baking ingredient.

Chiko Original Rolls 4 Pack 650g – now $5.50 ea (save $2.50) A classic Aussie snack, these crispy rolls are perfect for a quick and tasty bite. The price works out to $0.85 per 100g.

Take advantage of these deals before the promotion ends.

Chilled & Frozen Favourites

Cool down with these fantastic offers on ice cream and other frozen delights.

Bulla Creamy Classics Ice Cream 2 Litre – now $6 ea (Hot Buy) Enjoy the smooth, creamy taste of Bulla ice cream in a generous 2-litre tub. Made with fresh milk and cream. The price works out to $0.30 per 100ml.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Maximising your grocery budget is all about smart shopping, and comparing weekly flyers like this one from IGA is a key strategy. By taking advantage of weekly grocery specials on pantry staples and household essentials, you can significantly reduce your spending. These limited-time promotions are designed to offer great value, so be sure to grab those category-relevant items while they're discounted.

Plan Your Shopping with Weekly Ads

Head over to Weekly Ads to browse the full IGA flyer and compare all the exciting grocery specials Australia has to offer. Keep an eye out for upcoming promotions to plan your shopping efficiently and make the most of every dollar.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on Weekly Ads and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.