IGA catalogue
Valid from 2 October 2026 to 4 October 2026
Weekly Grocery Specials at IGA: Top Deals and Limited-Time Offers
Get ready for a fantastic long weekend of savings with IGA's latest 3-day specials, running from Friday, 2nd October to Sunday, 4th October. This week's flyer is packed with household essentials and pantry staples at incredible prices, perfect for stocking up. Don't miss out on these weekly grocery specials available across Australia, grab these deals while they last!
Sweet Treats & Chilled Delights
Satisfy your sweet tooth with some classic American candy and cool down with a frozen treat.
- Reese's Pieces Chocolate 50g, Peanut Butter Cups 39-42g or Hershey's Cookies & Cream Bar 40g – now $1.40 each (save $1.60). These iconic treats are perfect for a quick snack.
- Bulla Creamy Classics Sundae Ice Cream Cone 4 Pack – now $6.25 each (save $6.25). Indulge in delicious vanilla choc chip supreme cones, ideal for a family treat.
Take advantage of these deals before the promotion ends.
Household Essentials & Pet Care
Keep your home sparkling and your furry friends happy with these great value offers.
- Nivea Anti-perspirant Deodorant 250mL – now $4.75 each (save $5.75). Stay fresh with these selected varieties, offering great value at $1.90 per 100mL.
- Ajax Multipurpose Wipes 110 Pack* – now $5.50 each (save $5.50). Keep surfaces clean with these convenient wipes, priced at $5 per 100 units.
- Fussy Cat Grain Free Dry Cat Food 500g – now $3.00 each (save $3.50). Give your feline friend nutritious chicken and turkey with cranberry flavour, costing just 60¢ per 100g.
- V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food 1kg – now $4.50 each (save $2.30). This refrigerated pet food, available in selected varieties, is a great deal at 45¢ per 100g.
- Finish Dishwasher Deep Cleaner 250mL – now $6.00 each. Achieve a sparkling clean dishwasher with this hot buy, priced at $24 per litre.
Take advantage of these deals before the promotion ends.
Refreshing Drinks
Quench your thirst with these popular beverage deals.
- Pepsi 30x375mL – now $26.00 each (save $3.50). Stock up on this favourite soft drink, offering fantastic value at $2.31 per litre.
Take advantage of these deals before the promotion ends.
Smart Savings with This Week’s Promotions
Planning your grocery shop around weekly flyers is a smart way to maximise your budget. Comparing the deals at IGA this week means you can grab your favourite pantry staples, household essentials, and treats at significantly reduced prices. By focusing on category-specific deals, you ensure you're getting the best value on items you actually need. Don't miss the opportunity to stock up on these limited-time offers.
Plan Your Shopping with Weekly Ads
Browse the full IGA flyer on Weekly Ads to compare all the category-specific deals and discover even more savings. Keep an eye on upcoming promotions to plan your shopping efficiently and make the most of your budget.
Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on Weekly Ads and start saving today.
